Zvlhčovače vzduchu

Určitě jste už i vy zažili situaci, kdy z ničeho nic začnete pokašlávat, škrábe vás v krku či máte popraskané rty. Důvodem je vysušený vzduch v místnosti. Podle mnoha recenzí jsou právě zvlhčovače vzduchu lehkým a cenově dostupným řešením pro vytvoření a udržování ideální vlhkosti v místnosti. Otestujte zvlhčovače vzduchu. Pomohou vám udržet optimální vlhkost, která by se měla pohybovat od 40 % do 50 %. Pomáhají tak předejít zdravotním problémům, které vznikají dýcháním příliš suchého vzduchu. Nejlepší je zvlhčovač vzduchu hlavně v zimních měsících, kdy při topení klesne vlhkost vzduchu pod 20 %.
 

Vše o zvlhčovačích. Jak si správně vybrat vhodný zvhlčovač?

Co je zvlhčovač vzduchu? Je to elektrický přístroj, který zvyšuje vlhkost vzduchu tam, kde to potřebujete. Zvlhčovače fungují tak, že přeměňují vodu na vodní páru, která se pak rozptýlí ve vzduchu, čímž se zvýší jeho vlhkost, a tím příznivě působí na dýchací cesty. Jednotlivé typy se pak liší způsobem, jakým k výrobě páry dochází.

Před zakoupením zvlhčovače ovzduší je třeba zamyslet nad tím, co od něj očekáváte a kam ho kupujete. Měli byste mít jasno v tom, zda vám stačí jednoduchý a levnější model, nebo jste náročnější a chcete, aby zvlhčovač sám hlídal a reguloval vlhkost v místnosti podle vašich představ.

Druhy zvlhčovačů

Parní zvlhčovač vytváří páru pomocí topného tělíska. Výhodou tohoto typu zvlhčovače je, že teplá pára se dobře mísí s chladnějším vzduchem v místnosti, a tak je tento princip zvlhčování vysoce účinný. Při ohřevu se zničí i případné bakterie přítomné ve vodě.

Parní zvlhčovače jsou ideální do oblastí s měkkou vodou. Pokud chcete takový typ zvlhčovače i tam, kde teče tvrdá voda, vybírejte takový přístroj, který je vybavený změkčovacím zařízením.

Nevýhodou může být, že topné tělísko v přístroji má vyšší spotřebu elektřiny a z přístroje vychází horká pára.

Ultrazvukový zvlhčovač rozprašuje vodu na mikroskopické kapky, čili vytváří „umělou mlhu“ pomocí ultrazvukové vibrační membrány. Výhodou takového přístroje je nízká spotřeba elektřiny. Zároveň je schopen dosáhnout nejvyšší výkon mezi zvlhčovači.

Nevýhodou je, že pokud není přístroj vybavený ohříváním vody nebo nějakým antibakteriálním zařízením, je nutné z něj pravidelně vylévat starou vodu, aby se případné bakterie z ní nerozprašovaly do ovzduší.

Ultrazvukové rozprašovací zařízení je citlivé na nánosy vodního kamene. Do oblastí s tvrdou vodou je proto vhodné koupit zvlhčovač vybavený zařízením pro změkčování vody, případně používat destilovanou nebo převařenou vodu.

U zvlhčovačů se studeným odpařováním se voda rozlévá po speciálním povrchu a z něj je pak ventilátorem odpařována do vzduchu. Výhodou přístroje je, že je schopen částečně čistit vzduch, i když jen od větších prachových částeček včetně některých pylů. Zároveň jde o nejpřirozenější princip zvlhčování vzduchu, při kterém nedochází k převlhčení místnosti. Právě díky studenému odpařování může sloužit i jako osvěžovač vzduchu.

Dávejte však pozor při zanedbávání čištění a nevylévání staré vody. V nádrži na vodu může docházet k množení bakterií a jejich úniku do vzduchu. Upřednostněte proto modely vybavené antibakteriálním zařízením. K zvlhčovačům se studeným odpařováním patří například diskové zvlhčovače, které mají vysokou odolnost vůči tvrdé vodě.

Pokud potřebujete zvlhčovače vzduchu i na cestách, není třeba se obávat. Dostupné jsou i malé cestovní zvlhčovače vzduchu s praktickým pouzdrem, které můžete vzít všude tam, kde je potřebujete. Na jejich snadné využití stačí použít adaptér s napájením 12 voltů.

Výkon zvlhčovače

Výkon je důležitý parametr, který udává, kolik páry je maximálně schopen zvlhčovač vytvořit (v mililitrech za hodinu). Jednoduše řečeno, čím vyšší výkon, tím výkonnější zvlhčovač.

Hlučnost

Ultrazvukové zvlhčovače vydávají slabý šumivý zvuk, zvlhčovače na principu teplé páry jsou téměř neslyšitelné a zvlhčovače na principu studené páry jsou hlučností srovnatelné s ultrazvukovými. Takže pokud se chystáte umístit zvlhčovač například do dětského pokoje, nemusíte se obávat velkého hluku, který by mohl dítěti vadit. Existují však už i speciální dětské zvlhčovače, které svým vzhledem esteticky zapadnou do pokoje vašeho děťátka.

Další parametry, které byste měli brát v úvahu

Objem nádržky na vodu. Čím větší nádržka, tím méně často musíte dolévat vodu. Současné zvlhčovače mají nádržky všech objemů, od malých 0,5 litrů přes 5 nebo 6 až po 8 litrové.

Cena a životnost příslušenství. Do většiny zvlhčovačů je čas od času potřeba koupit nový filtr. Předem byste měli vědět, kolik bude stát a jak dlouho vám bude sloužit.

Zvlhčovače s čističkami vzduchu

Pokud byste ve své domácnosti chtěli mít kvalitní ovzduší, který je dostatečné vlhké a zároveň i čisté, doporučujeme vybrat si čističku vzduchu se zabudovaným zvlhčovačem. Ten je obvykle zabudovaný jako doplňková funkce, kterou si zapnete, když ji budete potřebovat. Výhodou takových zařízení je, že vám doma nezabírají místo dva přístroje.

Pokud však doma máte problém s tvorbou plísní, na vině bude právě příliš vlhký vzduch. K vyřešení tohoto problému vám poslouží jiný přístroj, a to odvlhčovač vzduchu. Díky průhledné nádobě můžete sledovat, jak se pomalu naplňuje vodou získanou z vlhkého ovzduší. Mnohé odvlhčovače mají i digitální zařízení, které vás pak informuje o stavu vlhkosti vzduchu ve vašem bytě, díky čemuž dokážete přesně sledovat klesání vlhkosti na ideální hodnotu.

Více o zvlhčovačích se dočtete na našem blogu v kategorii Zdravý vzduch.